MENU

Ako sa pozitívne nabiť pred dôležitým stretnutím, prezentáciou?

Ako často sa vám stáva, že Vás niekto premôže argumentmi a na Vás doľahne zmätenosť, neistota. Zrazu nedokážete jasne myslieť a na jazyk Vám nejdú žiadne zmysluplné slová?

A zrazu kráčate po chodbe alebo po schodoch a v tom Vás napadajú myšlienky: toto som mal/a povedať a takto som mal/a zareagovať. Zrazu máte jasné argumenty, ale už je neskoro. Hovorí sa tomu aj „s krížom po funuse“.  Je Vám to ľúto, ste nahnevaný/á alebo frustrovaný/á, najradšej by ste vrátili situáciu naspäť.  Ale druhá šanca už nie je.

Vlastnú skúsenosť s podobnou situáciou má asi každý z nás.  Takáto nepríjemná záležitosť môže vzniknúť pri pohovore alebo konkurze, pri skúške, pri vystúpení, prezentácií alebo aj pri dôležitom rozhovore s nadriadeným.

To, čo nás blokuje je náš vlastný strach.

Možno ste sa cítili bezmocne bez akejkoľvek sebadôvery a podľahli ste tomuto pocitu.

Možno ste sa obávali, čo si o Vás tí na druhej strane pomyslia. Alebo ste sa sústredili len na výsledok – ako to dopadne a zabudli ste sa sústrediť na proces, na danú chvíľu ktorá prebiehala..

Sústredíme sa viac na budúcnosť, ktorá ešte nenastala a vopred na problémy, ktoré by mohli nastať. Ja to nedám, ja to nezvládnem, ja to nevyhrám…

Aké sú možné kroky ako takýmto situáciám predísť?

  1. V prvom rade si pripravte všetky potrebné podklady a materiály.
  2. Skúste si večer vopred predstaviť celú situáciu v pozitívnom svete.
  3. Vizualizujte si každé slovo, ktoré poviete.
  4. Predstavte si samého seba ako sebavedomého človeka, ktorý stojí pred publikom, komisiou, zákazníkom a s hrdosťou a sebaisto odpovedá na všetky otázky.
  5. Predstavte si, že ste uvoľnený a nabitý energiou. Skúšajte to dovtedy, kým sa Vám to podarí.
  6. Ak idete vystupovať alebo prednášať, predstavte si ako Vám publikum tlieska.
  7. Pred udalosťou sa aspoň 5 minút postavte tak aby ste mali vypnutú hruď, hlavu hore  dajte si ruky v bok.
  8. Skúste si tento postoj s vypnutou hruďou a vztýčenou hlavou zachovať čo najdlhšie. Tento postoj vo Vás automaticky navodzuje pocit sebaistoty.
  9. Snažte sa hlbšie nadýchnuť a ak potrebujete, tak počas 2-3 nádychov môžete v rýchlosti rozmýšľať nad správnou odpoveďou. Hlboký nádych Vám prinesie „nový vietor“, okysličí Váš mozog a prinesie žiadané slová.
Páčil sa vám tento článok? Ukážte ho aj iným.

MENU